02.03.2021

Informacja w sprawie modernizacji dróg oraz budowy chodników przy drogach powiatowych w Koszarawie

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi modernizacji dróg oraz budowy chodników przy drogach powiatowych w naszej gminie pragniemy podkreślić, że ta bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców inwestycja stanowi jeden z priorytetów działań gminy. W tym kontekście  brane są pod uwagę odcinki dróg powiatowych od Urzędu Gminy do Mostu Krupiokowego (droga Jeleśnia-Koszarawa-Zawoja) oraz od granicy z Lachowicami do Mostu Milowego (droga Koszarawa-Kuków). Już od 2019 roku prowadzone były rozmowy z władzami Powiatu Żywieckiego. W ich wyniku podjęte zostały ustalenia co do kierunku i zakresu prowadzonych działań.  W ubiegłym roku zmodernizowany został krótki odcinek drogi powiatowej przy granicy z gminą Stryszawa – dzięki temu nie straciło ważności pozwolenie na budowę wydane na przebudowę drogi w kierunku Milowego Mostu. Jednocześnie początkiem tego roku Starostwo podpisało umowę z biurem projektowym na opracowanie dokumentacji technicznej na modernizację drogi powiatowej wraz z budową chodnika od Urzędu Gminy do Mostu Krupiokowego. Przed rozpoczęciem prac projektowych projektant zwrócił się z prośbą o pomoc przy uzyskaniu zgód od właścicieli działek znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi powiatowej. Uzyskanie zgód jest warunkiem niezbędnym, aby inwestycja mogła być kontynuowana. W proces uzyskania zgód od mieszkańców zaangażowali się pracownicy Urzędu Gminy. Zdecydowana większość pozytywnie podchodzi do projektowanej inwestycji zgadzając się na wykorzystanie części nieruchomości pod cele budowlane. Zdarzają się pojedyncze przypadki, gdzie takiej zgody na chwilę obecną nie ma. Opracowanie projektu jest pierwszym i bardzo ważnym elementem planowanej inwestycji. Złożenie wniosku przez Starostwo Powiatowe do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz otrzymanie środków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych pozwoli na realizację projektu.
Następnym etapem będzie prowadzenie odpowiednich prac budowlanych.

Wyjaśnienia wymaga kwestia rezygnacji z rzekomo zapewnionych środków na realizację budowy chodnika od Szkoły Podstawowej do Milowego Mostu. Prawdą jest, że projekt był brany pod uwagę pod warunkiem otrzymania dofinansowania ze środków pochodzących z funduszy europejskich. Całkowity koszt inwestycji szacowany był na blisko 4 miliony złotych. Wsparcie finansowe ze środków unijnych miało wynosić ponad 60% kosztów zadania. Niestety, złożony przez Starostwo Powiatowe w Żywcu wniosek, mimo pozytywnej oceny, nie otrzymał dofinansowania. W takiej sytuacji koszty przedsięwzięcia solidarnie po połowie miałyby wziąć na siebie gmina i starostwo. Wyasygnowanie z budżetu gminy blisko 2 milionów złotych (przy 15 milionowym budżecie) w ogóle nie wchodziło w rachubę.