Historia

Wieś Koszarawa została założona pod koniec XVIw. na prawie wołoskim. Nazwa pochodzi od nazwy rzeki, nad którą leży. Komoniecki pisze w dziejopisie: " Ta rzeka stąd nazwana jest Koszarową, iż ona początek swój bierze i źródłem wpada skosem od Orawy, jakoby z kosza orawskiego".

Kościół parafialny p.w. św. Karola Boromeusza zbudowano z kamieni w 1839- 43r. Przy gościńcu stała karczma wybudowana według projektu K. Pietschki.

W okresie międzywojennym Koszarawa uzyskała status letniska i zimowiska. Najbliższą stacją kolejową było Hucisko. Stąd za 1 zł można było wynająć furmankę, aby dojechać do willi, lub mieszkań w domkach góralskich przygotowanych specjalnie dla letników. W Koszarawie gościło rocznie ok. 2000 osób. Wypoczynek organizował Zarząd Gminy. Jako atrakcję polecano wycieczki na Babią Górę i Pilsko. 
Dodatkowym zajęciem górali którzy nie mogli wyżyć z lichej ziemi rozrzuconej wśród "gronicków" był wyrób przedmiotów z drewna niezbednych w gospodarstwie. Jednak gdy okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na zabawki, w Koszarawie zaczęto je wyrabiać i sprzedawać na odpustach i jarmarkach. 

W 1910r. S. Udziela przeprowadził w koszarawie badania dotyczące wyrobu zabawek. Na ich podstawie można stwierdzić, że wyrobem i sprzedażą zabawek w 1912r. w koszarawie zajmowało się aż 1200 osób.

źródło: Marek Kubica "Widoki Żywca i Żywiecczyzny 1895-1945", Żywiec 2009



Załączniki: