Informacja dotycząca nadawania nr PESEL uchodźcom z Ukrainy

Obowiązuje już ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z zapisami ustawy obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju. Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie to pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób.
Numer PESEL będzie przydatny np. przy składaniu wniosku o świadczenia. Wniosek o nadanie numeru PESEL trzeba złożyć osobiście w urzędzie gminy. Za dziecko wniosek może złożyć jego rodzic, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca nad nim faktyczną pieczę. Od osób, które skończyły 12. rok życia, będą pobierane odciski palców. Do wniosku o nadanie numeru Pesel potrzebna jest jedna fotografia, spełniająca wymagania określone w ustawie o dowodach osobistych. Trzeba ze sobą zabrać wszystkie dokumenty, które pozwolą ustalić tożsamość, nawet te nieaktualne (dokument podróży, Kartę Polaka), a osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, również dokument potwierdzający urodzenie. W razie braku dokumentów wnioskodawca złoży oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składając wniosek, warto podać swój adres mailowy i numer telefonu oraz wyrazić zgodę na założenie profilu zaufanego. Profil ułatwi potem załatwianie innych formalności przez internet (np. wniosek o świadczenia pieniężne). Będzie potrzebny do weryfikacji tożsamości osoby składającej wnioski drogą elektroniczną.
Założenie profilu zaufanego nastąpi automatycznie. Na podany adres mailowy zostanie wysłany identyfikator użytkownika profilu zaufanego. SMS-em przyjdzie zaś jednorazowe hasło, niezbędne do jego aktywacji.

Załączniki: